Izvlačenje i prevoz plovila

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Izvlačenje i prevoz plovila

Post od Uros » Sreda 07 Apr, 2021 14:19

Otvaram ovu temu da pišemo o iskustvima, ljudima koji to rade i mestima gde je moguće izvući plovilo i gde može eventualno da boravi za vreme nekih popravki.

Pošto ja nisam uspeo da rešim onaj zvuk koji mi se javljao prilikom plovidbe(a još izraženiji je bio kad se plovi unazad), juče sam doveo majstor Bobana Marinera da pogleda i da mišljenje. Kaže da je sve u redu sa ovim unutrašnjim elementima, motor, centriranost i veza osovine i kopče, što nam govori da je problem negde van broda u osovinskom vodu...
Drugim rečima, Rebell mora da se izvuče i da se proveri ležaj osovine kao i to da li je osovina idealno prava i neoštećena.

Trenutno nemam rešenje za izvlačenje, prevoz i boravak na prikolici od 2-3 dana. Rebell je u Zemunu u plovnom stanju, a majstor u Ugrinovcima. Mada ne bih voleo da plovim daleko do mesta Izvlačenja, zbog tog problema...

#

Neka ova tema posluži za sva pitanja oko toga, ili da preporučite neke kontakte koji bi uradili izvlačenje i prevoz, eventualno i popravku.
Inspektor za visinu kabine

luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od luckyboy » Sreda 07 Apr, 2021 18:54

Uroše,svaka fabrička kopča je ujedno sa odrivnim lezajem u sebi..Kod tebe je Volvo penta koliko se sećam...rasturao sam ih dosta i mogu ti reći da je unutra sve standard...nego ona ima jedan deo u sebi koji je konusan ( musko-ženski ) materijal sličan ferodama i da se pojele i stvorile zazor i da tu lupa....u statvenoj cevi osovinskog voda imaš Volvo Vodeni ležaj.( stari modeli imaju lojanice)..po prirodi stvari on bi podjednako lupao bez obzira išao napred ili nazad...pre nego što se odlučiš na vadjenje čamca i drugih troškova..Raskaci i Testiraj kopču.. ako ti je dostupna oznaka kopče ,pošalji mi... :obscene-drinkingcheers:
p.s. pade mi na pamet : da nisi pokupio neku mrežu ,pa sad lupa.?

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od Uros » Sreda 07 Apr, 2021 19:06

Hvala na savetu Lucky! Moja kopca je Volvo MS2B koliko ja znam, a ovako izgleda:

Slika

#

Ne iskljucujem nista kao problem, i nije nemoguce da ima veze sa kopcom ali sudeci po tome da se zvuk cuje samo spolja a ne u motornom prostoru, sumnja je pala na osovinu ili osovinski vod. Kod mene postoji volvo lezaj, ali postoji i jos jedan na koritu, englezi ga zovu "cutlass bearing", ali ne znam kako se na srpskom kaze osim "lezaj osovine"...

Ovo je slika tog segmenta sa Rebella:
Slika


Zvuk koji mi se javlja je identican ovome na snimku na 2:14, a njima je otisao bas taj spoljni lezaj osovine, onaj do propelera

Inspektor za visinu kabine

luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od luckyboy » Sreda 07 Apr, 2021 19:21

Taj spoljni lezaj koristi vodu kao fluid za podmazivanje .. moguce da je pesak iz reke ostetio lezaj. I napravio lift/zazor ali po meni bi lupao istim intenzitetom u oba smera na istom broju obrtaja.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od Uros » Sreda 07 Apr, 2021 19:23

Majstor sumnja da je osovina postala kriva i da mora da se ispravi - balansira. Videcemo sta ce biti na kraju, obavestavacu vas ;)
Inspektor za visinu kabine

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od dell_mare » Sreda 07 Apr, 2021 20:53

Osim što lupa i iritira, je l utiče na još nešto na motoru ?

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1634
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od Uros » Sreda 07 Apr, 2021 21:41

Motoru ne smeta, ali može da ošteti nešto na osovinskom vodu, a verovatno vremenom i samu osovinu... pod uslovom da je problem u tom delu prenosa :)
Inspektor za visinu kabine

luckyboy
Korisnikov avatar
Postovi: 247
Pridružio se: Četvrtak 23 Jan, 2020 16:00
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od luckyboy » Četvrtak 08 Apr, 2021 11:24

Nisam bas siguran da je menjac VP MS2B ... Na tvom plovilu, obzirom da imas prav osovinski vod... A ne S drive. kakav je sa tom oznakom. Kod tebe je klasicna mehanicka kopca ...Teska posla da se osovina iskrivila od normalnog rada...obzirom da ima cvrst kontakt na 3 tackle ..ako je doslo do mehanickog ostecenja ,udarom,naleganjem osovine na kamen itd... Nazovi da bih ti objssnio sta da uradis I da se ne izlazes nepotrebnim troskovima :obscene-drinkingcheers:

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od nele » Ponedeljak 03 Jan, 2022 21:37

Izvadismo brod uz dosta muke. Drug Peca je uvideo propuste na prikolici i resavace ih narednom periodu.... Vodostaj raste pa smo iskoristili plazu u Titelu. Nije islo lako jer je Tisa brza, mutna, puno granja i trupaca. .. Sad sam mirniji jer je u dvoristu. Otkrili smo da mi je platforma pozadi puna vode!!! Izbusili smo dve rupice na najnizem delu i trazicemo gde se "uvukla "!? Čista je kao kisnica!?

Slika

Slika

Slika

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 873
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Izvlačenje i prevoz plovila

Post od Mileta » Utorak 04 Jan, 2022 18:51

Sad lakše dišeš. Rešiće se to sa prikolicom i platformom.

Odgovori