Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 875
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Mileta » Petak 15 Sep, 2023 08:29

Svojevremeno smo ovde komentarisali izgradnju krova i izgled prozora na mom Cranchi-ju. Sada imam istu muku na Polarisu. Neko će reći da ništa ne diram, da je Polaris odličan i lep sa tom fabričkom ceradom, ali mene nervira jer je komplikovano skidati i nameštati pored onoliko rajfešlusa, delova. Ulazak s boka za mnoge posetioce je nemoguća misija. Korito je duboko, aluminijumski delovi tende su slabašni ako se neko ne daj bože u padu prihvati rukom za šipku, verujem da bi se iskrivila, u najgorem slučaju odlomila. E zato sam rešen da napravim tvrd krov. Najverovatnije od aluminijuma, od kojeg materijala je i ceo čamac. Ne bežim ni od poliestera, ukoliko cene budu dijametralno različite, prevagnuće povoljnija. Sad želja mi je i da se jedan prozor na vetrobranskom staklu otvara, jer je pri vrućinama prijatnije ploviti sa otvorenim prozorom. s druge strane Zveki, naš drugar i član foruma, mi saveruje da ne diram postojeće prozore nego da krov radim a da oni ustanu kako jesu, jer je fabrički sve lepše. Tako ne vidim rešenje kako bih napravio da se jedan prozor otvara. Imam i viziju da krov nema zadnje oslonce nego da bude bez stubova pozadi. Nešto kao novi Zoranov brod. Milion kombinacija, mišljenja, pa menjanje zamišljenog, i tako u krug.
Postaviću ovde orginal fotografiju Polarisa sa fabričkom ceradom i nekoliko varijacija koje je u fotošopu uradio Uroš, i par fotografija Zoranovog broda sa krovom, pa da čujem mišljenje, sugestije, predloge. Zajednički ćemo sigurno naći neko najbolje, najpovoljnije i najfunkcionalnije rešenje, siguran sam.
Da još nešto dimenzije tog krova bi orentaciono bile- dužina od šoferke do krme 3 metra, širina oko 1.70 m, visina u kokpitu bi bila oko 1.80 cm

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Zveki » Petak 15 Sep, 2023 09:51

Ja sam za resenje na slici broj 3 samo bih umesto tog belog dela ubacio providnu foliju radi bocne preglednosti i dalje nastavio sa ciradom na klasicni nacin. Podupirace krova na krajevima bih gledao svakako da stavim, ne verujem u njegovu izdrzljivost bez njih jer mi je konstrukcija suvise tanana u odnosu na Zoranov metalni. Nije bas za poredjenje.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od zankiki » Petak 15 Sep, 2023 11:19

Nema šanse bez zadnjih stubova, jer se on oslanja samo na vizir koji je nikakav oslonac...
Što se materijala tiče radio bih od onog od kojeg će krov biti lakši.

Evo slika kako je to drugar odradio na placom-u pre par nedelja, sličan vizir imate.
Malo je u*rao onaj prednji prozor na ciradi, ali ostalo je sasvim ok.

I da, mislim da ti prednji prozor ne služi skoro ničemu kada je ovako otvoren kokpit.

Najveću prednost tvrdog krova (po meni) nisi pomenuo, a to je da ti mozak izgori kada po suncu na 35-40 stepeni ploviš pod ciradom... Dobije se sunčanica ko ništa. Platno se usija i reflektuje vrućinu, ne može se živeti...


Slika

Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Uros » Petak 15 Sep, 2023 11:33

zankiki napisao:
Petak 15 Sep, 2023 11:19
..
I da, mislim da ti prednji prozor ne služi skoro ničemu kada je ovako otvoren kokpit.
..
Gledajuci sliku Polarisovog kokpita, mislim da je Zankiki u pravu. Sediste se nalazi na mestu gde bi se svakako zavrsavala nadkabina pa mozda nema potrebe za staklo? Mozda ne bi bilo lose isprobati na licu mesta sa nekim kartonom, da vidis dokle moze da ide kabina bez prozora a da ti ne smeta. Cisto zbog informacije..
Slicno je bilo i kod mene na Rivieri. Brinuo sam se da ce fiksni deo bocne cirade da mi smeta, medjutim imam odlican pregled

Slika
Inspektor za visinu kabine

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 875
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Mileta » Petak 15 Sep, 2023 11:55

Bočni prozor obavezno mora veći. Sad da li će biti prozor u sastavu krova-nadkabine ili u ceradi, još ne znam. Ovaj postojeći je mnogo napred, a tu gde se sedi i upravlja pogled kroz njega je dijagonalno ka napred. Mora biti kod sedišta da imam pogled na stranu, kao što sam imao na Cranchi-ju .
Zankiki u pravu si za vrućinu pod ceradom. Usija se ispod, dok je ispod poliester krova na Cranchi-ju to bilo prijatnije.
Još jedna prednost čvrstog krova je bezbednost. Mnogo je teško hodati nogostupom oko cerade, ako vetar ili gliser zaljulja, nema za šta da se uhvati, dok na čvrstom krovu planiram rukohvate celom dužinom, opet kao na Cranchi-ju.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Uros » Petak 15 Sep, 2023 12:02

A da razjasnimo jednu stvar, da li stari vetrobran sa bocnim prozorima ostaje, ili se to skida i pravi komplet nadkabina?
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Zveki » Petak 15 Sep, 2023 12:21

Ovo sto je Zankiki poslao je otprilike resenje koje i ja zagovaram. Estetski lepo reseno i funkcionalno bez mnogo komplikacija.

Iskoriscene su sve prednosti fabrickog vetrobrana i dodat krov sa lepim neupadljivim osloncima.

Umesto izmisljanja kojekakve linije novog prozora i kako ce se ukrojiti nova stranica nadkabine sa starom, lepo odradjeno sve u ceradi.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od zankiki » Petak 15 Sep, 2023 12:34

Jedino je po meni lepše rešenje sa širim stubovima nazad kao kod mene, nego sa ovim inox cevima, ali to ništa ne menja na funkcionalnosti.


Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od Uros » Petak 15 Sep, 2023 12:48

Da, lepo izgleda kad je stub širi i kad je pod uglom...dokazano :mrgreen:

Slika
Inspektor za visinu kabine

vaca
Korisnikov avatar
Postovi: 96
Pridružio se: Ponedeljak 24 Okt, 2022 19:03
Plovilo: Pasara Istranka
Dimenzije: 5mx2m
Status: Offline

Re: Polaris - Izgradnja čvrstog krova

Post od vaca » Petak 15 Sep, 2023 13:06

Ja sam uvek za što otvoreniju varijantu
Tako da je slika 3 moj izbor takođe
Ako je moguće čak i sa još manje dodavanja materijala sa strane (bukvalno stubovi sa vrha postojećeg krova i to je to)

Odgovori