Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Riviera

Post od George » Sreda 13 Mar, 2024 14:14

zankiki napisao:
Sreda 13 Mar, 2024 13:39
Ja oko toga uopšte ne brinem, a morao bi biti baš ozbiljan tenkre da dočekaš -10 a da nisi sredio osnovne stvari na brodu... :mrgreen:
Ja imam na 4 mesta bušan patos pa ne brinem.
Potpuno se slažem Zoki, stvarno bi trebao biti potpuno neodgovoran da dočekaš neku jaku zimu a da ne središ wc, iako ja recimo i sada ne spavam mirno ukoliko sam zaboravio slavinu na usisu odakle motor usisava vodu za hlađenje. Ukoliko mi se to i desi posle neke plovidbe, sledeći dan trčećim korakom idem je zatvorim. Ista bi bila situacija i sa toaletom.
Eto, kod mene je to tako rešeno jer je splet okolnosti takav da su ova rešenja bila najjednostavnija. Posle svega čak i ne mogu da kažem da mi se ne dopadaju, mada, praksa će pokazati. Za sada nemam takoreći nikakva iskustva sa svim ovim, ali mi se čini da će raditi kako treba.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Sreda 13 Mar, 2024 14:19

Ja ne znam da li sam ikad još zatvorio slavinu za usis vode motora, sem kada sam menjao crevo... :laughing-rolling:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Uros » Sreda 13 Mar, 2024 14:29

I ja sam kao George, iz nekog razloga me to malo opterecuje...dok sam imao Rebell isto sam zavrtao ventile od motora i toaleta svaki put kad krenem kuci. Ako ne zavrnem, odmah neki crv pocne da burgija...

Sad nemam ventile, ali bar razmisljam da li sam zavrnuo plin i ugasio struju :lol:
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od George » Sreda 13 Mar, 2024 14:39

Eto, a drugarev brod je skoro potonuo jer mu je usisno crevo preko noći napuklo, i brod je počeo da dobija vodu.
Drugj slučaj, u mojoj marini, jedan drugi brod umalo da potone zbog napuklog creva, ovog puta od wc-a. E sad, jasno je meni da je tu u oba slučaja bio presudan ljudski faktor, jer dotrajala creva nisu na vreme zamenuta.
Potpuno se slažem sa tobom Zoki da nikakvih problema nema sa probojima dna broda ukoliko ih kontrolišeš, ali se ja nekako osećam sigurnije ukoliko mi je slavina zatvorena.
Na Calypsu sam čak imao jedno interesantno rešenje koje sam zatekao na njemu kada sam ga kupio, da je imao dve slavine na usisu, jednu iznad druge. Donja je stalno otvorena, dok je gornja "radna", i nju stalno akaš, otvaraš i zatvaraš, koja ako se slučajno pokvari, tada zatvoriš donju i promeniš gornju. Očigledno je to i neko pre mene smatrao da treba da se zatvara.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Sreda 13 Mar, 2024 14:56

Meni su creva proverena, nikada se ne dešava da ne odem na brod duže od 2-3 dana, pa i da negde krene da curka, ne bi stigao da napuni. Za slučaj da se to i desi, u kobilici je pumpa sa plovkom... Baš bi moralo mnogo stvari da se poklopi pa da nastrada...

dora
Korisnikov avatar
Postovi: 15
Pridružio se: Subota 09 Mar, 2024 21:01
Plovilo: Brodić holandski
Dimenzije: 8,5m x 2,75m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od dora » Sreda 13 Mar, 2024 16:37

Rešenje za sve te otvore ako su potrebni a jesu je da oko njih ima ogradica koja je iznad nivoa vode. To nije možda moguće svugde ali ako su otvori u boku onda je moguće i tako ako se išta dogodi nivo vode može samo da se izjednači sa spolja i to je to. Isto tako ja kad bih imao "bunar" namestio bih još jednu cev oko te primarne pa i ako je polupa led opet će druga sprečiti potapanje.

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od Terca » Četvrtak 14 Mar, 2024 08:12

Proboj i zahvat vode onako kako je napravljen na Bombonassu nije dobar. Napravljen je tako jer to je brodograditelju bilo nejjeftinije u tom trenutku a najverovatnije je turen kao dovod dunavske vode za sudoperu, to je 90tih bila moda nad modama, da u sudoper idu dve slavine, ne pitajte kako znam :mrgreen:
Šta tu nije dobro: bunar (zahvat za vodu) kada se pravi napravi se veći da može da se ubaci ruka ili alat i da se zaštiti od korozije kao i ostali delovi trupa, a na njega se montiraju ventili (seacock). U ovu cevku je neko verovatno nalio farbu ali je moguće da je onda do današnjeg dana već ozbiljno trula. Poslednji primer sa istom takvom cevkom je Hogar (George ga zna) njega smo zimus izvlačili i sanirali baš taj detalj jer je procurio.

Kada se pravi tako mali proboj on se ugradi od nerđajućeg materijala (mesing, bronza, inoks), a na njega odmah ide ventil od istog tog materijala, ne koriste se pocinkovani ventili da se ne bi trošili kao anode.
Cev bez sigurnosnog ventila nije pouzdanija od cevi sa sigurnosnim ventilom, ventil je po pravilu je deblji odlivak od cevi, a sve havarije podrzumevaju da je ventil zaboravljen da se zatvori kada je trebalo. Ventili nikad ne ekspoldiraju da iz njih kulja voda nego eventualno počnu da kaplju prvo, uz njih bi trebalo da imate i čepove (skinete creva i stavite čep), a imate i odličnu indikaciju kada je vreme za zamenu.

Cevi svakako pucaju od leda pogotovo ako kad su trule i njihova zamena nije jednostavnija od zamene ventila, naprotiv,

Po opisu koji sam pročitao ovde, sve pomenute havarije su bila na plastičnim i gumenim crevima koje su iza ventila. Lično smatram da je bajka i to da crevo naprasno "eksplodira" i da iz njega pokulja voda, jer u tim crevima po pravilu nema pritiska, i creva najpre počnu da kaplju, a češće se dešava da ona jednostavno spadnu jer su vremenom bila nauljena i zamašćena, napola razgrađena od nafte ili skamenjena od sunca. U WC-ima kada se voda zaledi, pukne i šolja i creva i sve, a brod tone ne odmah nego s prvim danima proleća... i najčešće ventili budu 100% ispravni samo otvoreni.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od zankiki » Četvrtak 14 Mar, 2024 08:22

Slažem se, kada posle debljeg minusa koji je duže trajao krenu prvi plusevi, obavezno obidjem brod i pregledam sve ventile... Ako je led nešto i polomio, to kreće da curi tek kada se otopi.

Sve havarije o kojima se priča su pre svega plod nemara vlasnika.

Ja sam ventil koji je kapljao na ručici menjao sam bez vađenja broda, ušlo je možda litar vode. Ako treba da se zameni usisna korpa to je već druga stvar, ali ako je bronzana to baš teško može da strada...

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Riviera

Post od Terca » Četvrtak 14 Mar, 2024 08:23

George napisao:
Utorak 12 Mar, 2024 18:23
...klonja je zaista impozantna, baš kao tron sa kojeg možeš da osmatraš celo svoje carstvo.
...
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Na ovo moram da ispričam jednu angdotu, zapravo jedan citat sad već pokojnog Bate Ronca (iz NS naravno, sa JKV, plovio čovek pola veka...).

Kada se otvarala bezdanska prevodnica, vreme je korone, bio neki ljuti oktobar, ali je jedna ekipaiz NS plovila tamo da prođe i da je probije već jednom... bio i Bata, već u ozbiljnim godinama, sam plovio, gurao, razgrtao travu sve po propisu.

Popodne pred svečanost po tradiciji on kuva pasulj u krugu prevodnice a mi svi palamudimo, kakvi su bili nekad brodovi. manji, uži, plovniji, oskudni komforom, a Bata kaže "to je sve bilo baš onako kako treba". Onda mi njega ubeđujemo da je 21.vek, da je sve to pomalo prevaziđeno, da su raspoloživi snažniji motori, da brod mora da bude veći i širi da se dobije stajaća visina i prostor... da svi već iammo solarne panele, televizore, frižidere... da je danas već praktično nezamislivo da na brodu nema WC...

A onda on nama kaže: " to je zato što se nekada više plovilo, a danas se više sere !" :laughing-rolling: :laughing-rolling:

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Post od George » Četvrtak 14 Mar, 2024 09:55

:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Odgovori