Brodski toalet - iskustva, problemi, resenja

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Riviera

Post od Uros » Utorak 12 Mar, 2024 20:28

Može za nuždu...! :lol:

* * *
dell_mare napisao:
Utorak 12 Mar, 2024 19:34
Što bi rekla ona baba iz domaćih serija: "izvolte u salonu" :) baš mi se sviđa kako si odradio sve i što rešavaš bez mnogo brodskih paradigmi (npr ta Ikea). Sad kad budem rekao Vedranu koliko te gura T4, ima da batali onaj dizel i metne Suzija 6ks i tera Albina. Što se tiče WC šolje, samo to mesto za novine pored da rešiš :lol:
Ikea potpuno neočekivano završila posao...navrati za vikend, ali nemoj da mi dođeš masan od brodskog motora! :laughing-rolling:

Kad si pomenuo Albin i Tomos, moj T4 je preko leta gurao Albin uzvodno 6kmh, tako da će Suzuki 6 biti više nego dovoljan za pomoćni ;)
Inspektor za visinu kabine

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Riviera

Post od zankiki » Sreda 13 Mar, 2024 07:08

Lepo urađeno nema šta...

Meni se samo ne sviđa taj wc i takav izvod, nije lepa slika kad to bućne u vodu sa te visine...
Što nisi išao na brodski?

Takođe, verujem da će ti faliti boksovi, ako imaš nekad nameru živeti na brodu danima, svaki prostor je bitan, mada se ikea lepo uklopila...

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Riviera

Post od Uros » Sreda 13 Mar, 2024 07:49

zankiki napisao:
Sreda 13 Mar, 2024 07:08
Lepo urađeno nema šta...

Meni se samo ne sviđa taj wc i takav izvod, nije lepa slika kad to bućne u vodu sa te visine...
Što nisi išao na brodski?

Takođe, verujem da će ti faliti boksovi, ako imaš nekad nameru živeti na brodu danima, svaki prostor je bitan, mada se ikea lepo uklopila...
Hvala! Boksovi ne bi bili na odmet ali imam baš dosta mesta ispod poda u kokpitu a planiram i pramac da pretvorim u poveće skladište.

Za ovakav wc sam se odlučio zbog jednostavnosti, ali i zato što sam rešio da nemam nijedan ventil ispod vodene linije. Klapna će malo da ublaži i usmeri to bućkanje pa ne bi trebalo da bude dramatično :mrgreen:
Mene su ventili uvek malo brinuli da budem iskren, verovatno zato što sam dva prethodna plovila izvlačio pre vremena iz vode zbog njih, pa onda zimi razmišljam pa ulivam antifriz itd...
Imao sam i brodsku wc šolju sa ručnom pumpom i to radi posao, ali uopšte nisam oduševljen...električna varijanta je bolja ali ne vredi kad sam odustao od ventila. Sa običnom wc šoljom ne brinem ni o čemu, svi znaju da je koriste bez objašnjavanja a bilo šta da joj se desi cena zamene je minimalna.

O komforu sedenja na tronu na normalnoj veličini šolje da ne pričamo...brodske kao da su iz zabavišta :lol:
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Riviera

Post od George » Sreda 13 Mar, 2024 08:25

Pa ja sa brodskim wc-om imam izvod podobrano iznad vodene linije, i nemam nijedan ventil.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Riviera

Post od Uros » Sreda 13 Mar, 2024 08:33

Tako znaci...ima i ta varijanta? :think:
Kako je onda reseno kod tebe, imas neke "bunare" umesto ventila? Odakle uzima vodu za ispiranje?
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Riviera

Post od George » Sreda 13 Mar, 2024 11:43

Pa, kao što sam objasnio u temi o Bombonassu,, ispod bivšeg kreveta sam našao cev od 3/4 cola što ide iz dna broda, a u njoj se nalazi voda do nivoa gaza korita, pa sam iskoristivši ovu cev što mu dođe kao bunar sproveo vodu do wc-a. E sad, tu sam se premišljao da li da ugradim slavinu ili ne, jer nisam video baš nikakvu svrhu, i na kraju sam ipak stavio jer sam je imao iz prethodne izvedbe, povodeći se time da sada ne vidim da mi je potrebna, ali kad je već imam, zlu ne trebalo... U principu stoji stalno otvorena, kao da je i nemam. Brod je do sada decenijama plovio sa potpuno otvorenom cevkom kao što se vidi na slici.


Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Riviera

Post od Uros » Sreda 13 Mar, 2024 12:11

Dobra fora, sad kad razmislim to sam isto video kod Milete na Polarisu. Fabricka izvedba odvoda za sudoperu i kaljuznu pumpu je uradjena na isti nacin, nema ventila a i ako zaledi preko zime, led ima mesta da se siri na gore i ne opterecuje cev za razliku od npr zavrnutog ventila.

Da li je i odvod wc solje resen na isti nacin ili on ide sa strane iznad vodene linije?

Mozda bi ovo moglo da ide u temu o toaletima na brodu, ali premesticu kad zavrsimo diskusiju ;)
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Riviera

Post od George » Sreda 13 Mar, 2024 13:24

Uros napisao:
Sreda 13 Mar, 2024 12:11
Da li je i odvod wc solje resen na isti nacin ili on ide sa strane iznad vodene linije?
Odvod je izveden sa strane iznad vodene linije. Pošto je ispust zajednički sa sudoperom, sve se spaja u isti ispust preko jedne "Y" račve. Sada sam baš u fazi razdvajanja ova dva odvoda. Poručio sam jedan prohromski ispust za sudoperu, ugradiću ga u bok broda u neposrednoj blizini sudopere, a u dosadašnji ispust će ubuduće ići samo toalet.
Sve u svemu, ovo je potpuno jednostavan i ujedno siguran sistem odvoda iz toaleta, i njegovog napajanja vodom, bez potrebe za slavinama, jer se sve nalazi iznad vodene linije. Jedina prednost koju ja vidim u odvodu ispod vodene linije je u tome što se ništa ne vidi kada pustiš vodu u klonji, ali ima veliku manu, a to je obavezna slavina, i večiti rizik od proboja vode ukoliko zabiraviš da zatvoriš slavinu, pogotovo u zimskom periodu.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Riviera

Post od zankiki » Sreda 13 Mar, 2024 13:39

Ja oko toga uopšte ne brinem, a morao bi biti baš ozbiljan tenkre da dočekaš -10 a da nisi sredio osnovne stvari na brodu... :mrgreen:
Ja imam na 4 mesta bušan patos pa ne brinem.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Online
Kontakt:

Re: Riviera

Post od Uros » Sreda 13 Mar, 2024 13:51

George napisao:
Sreda 13 Mar, 2024 13:24
Odvod je izveden sa strane iznad vodene linije. Pošto je ispust zajednički sa sudoperom, sve se spaja u isti ispust preko jedne "Y" račve. Sada sam baš u fazi razdvajanja ova dva odvoda. Poručio sam jedan prohromski ispust za sudoperu, ugradiću ga u bok broda u neposrednoj blizini sudopere, a u dosadašnji ispust će ubuduće ići samo toalet.
Sve u svemu, ovo je potpuno jednostavan i ujedno siguran sistem odvoda iz toaleta, i njegovog napajanja vodom, bez potrebe za slavinama, jer se sve nalazi iznad vodene linije. Jedina prednost koju ja vidim u odvodu ispod vodene linije je u tome što se ništa ne vidi kada pustiš vodu u klonji, ali ima veliku manu, a to je obavezna slavina, i večiti rizik od proboja vode ukoliko zabiraviš da zatvoriš slavinu, pogotovo u zimskom periodu.
Bas mi se svidja kako je to reseno, jednostavno i sigurno :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Odgovori