Razni brodski delovi

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Razni brodski delovi

Post od George » Četvrtak 16 Dec, 2021 16:05

Kada sam kupio brod, kao što znate u prilično devastiranom stanju, u onom haosu koji je bio u enterijeru sam pronašao jedan deo za koji dan danas ne znam šta je i čemu služi. Ne usuđujem se da ga bacim, povođen onom starom "trebaće to još za nešto". Radi se o četvrtastom plastičnom delu sa dva priključka, rekao bih za vodena creva. Iznutra ima neke pregrade pošto se ne providi sa jedne strane na drugu. Evo postaviću i fotografije, pa ako neko možda ima ideju šta bi ovo moglo biti neka piše.


Slika

Slika

Slika

broker975fx
Korisnikov avatar
Postovi: 64
Pridružio se: Četvrtak 28 Jan, 2021 07:31
Plovilo: Remorker
Dimenzije: 13mx2.9m
Status: Offline

Re: Razni brodski delovi

Post od broker975fx » Četvrtak 16 Dec, 2021 19:11

Deluje kao posuda u kojoj stoji kaljuzna pumpa sa plovkom a sluzi da izbaci otpadnu vodu sa tusa i kuhinje a onda je izbaci napolje. Pumpa i plovak su verovatno skinute a tebi je ostavljena posuda da se pitas sta je:)

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Razni brodski delovi

Post od Uros » Četvrtak 16 Dec, 2021 21:07

Ja mislim da je to ručno rađeni deo izduva koji trenutno nemaš, tzv "exhaust muffler", prigušivač auspuha. Baš smo to pominjali u tvojoj temi na jednoj strani. Baš zato što ima pregradu mislim da je to, jer bi ta pregrada trebala da spreči vodu da se lako vrati ka motoru. Ti sad imaš samo izduvno crevo koje ide od auspuha na motoru pa do izlaza iz broda, a taj deo bi došao između..

Ovo ne znači da sam u pravu, ali bi mogli da otvorimo novogodišnju kladionicu :lol:

Za početak, vidi da li prečnik creva odgovara tim izlazima ;)
Inspektor za visinu kabine

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Razni brodski delovi

Post od Terca » Petak 17 Dec, 2021 08:24

da, to jeste mufler. Imam amandman samo na ulogu pregrada, one služe da naprave sifon u posudi, pa da iduvni gasovi udaraju u vodu koja se tu zadrži, tada se na samom izlazu detonacije iz izduvne grane čuju prigušeno u kombinaciji sa onim karakteristični bućkanjem. Postoje i drugačije koncipirani prigušivači, naravno.

Povratna voda u motor sprečava se po pravilu dodavanjem "labudovog vrata" pre izduva, a nakon muflera.

Za montažu ovakvog muflera je bitno da se zna kako su te pregrade postavljene, odnosno nije svejedno da li se ova kutija montira ležeći, ili po boku ili već kako (da bi se sifon zapravo i stvorio...).

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Razni brodski delovi

Post od Uros » Petak 17 Dec, 2021 09:43

Tačno :handgestures-thumbupright:

Nisam najpreciznije napisao, ali se odnosilo na vraćanje same vode iz mufflera ka motoru u slučaju talasa ili nekog ljuljanja, a ne iz celog sistema izduva. Evo ga link ka Georgovoj temi gde smo se dotakli toga:
viewtopic.php?f=2&t=141&start=20#p3346

George, ako imaš mogućnosti da bezbedno montiraš ovaj muffler(pod uslovom da je čitav), ja glasam za to. Zvuk je mnogo prigušeniji a mislim da se čuje razlika i na ovim snimcima, iako su u pitanju motori sa različitim brojem cilindara:



Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Razni brodski delovi

Post od George » Petak 17 Dec, 2021 15:00

U principu, ovo što ste gore napisali da je ovo najverovatnije mufler, se uklapa u teoriju, i sklon sam da izjavim da je to to. Ono što me u ovoj teoriji brine je materijal od kojeg je ovaj mufler napravljen, a to je plastika. Dok ceo sistem radi kako treba, tj. dok impeler gura vodu onako k'o što treba nema jeda. Bojim se jedino situacije kakvu sam već imao u prošlosti, da mi je impeler crk'o u toku plovidbe, i kući sam se vratio sa značajno smanjenim protokom vode kroz sistem, i sa minimalnim gasom da se motor ne bi pregrejao. E tu i izduvni gasovi u kojima ima manje rashladne tečnosti iz motora, pretpostavljam da budu dosta topliji nego obično.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Razni brodski delovi

Post od Uros » Petak 17 Dec, 2021 18:10

Tesko da ce da ga progori brzo, ali ako te to brine, uvek mozes da nabavis neki digitalni termometar sa sondom da bi imao kontrolu. Ima ih po oglasima i jeftini su.

Upravo sam porucio jedan ovakav digitalni voltmetar+termometar, pa cu da vidim kako ce se pokazati.

Slika
Inspektor za visinu kabine

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Razni brodski delovi

Post od Terca » Ponedeljak 20 Dec, 2021 10:18

George napisao:
Petak 17 Dec, 2021 15:00
U principu, ovo što ste gore napisali da je ovo najverovatnije mufler, se uklapa u teoriju, i sklon sam da izjavim da je to to. Ono što me u ovoj teoriji brine je materijal od kojeg je ovaj mufler napravljen, a to je plastika. Dok ceo sistem radi kako treba, tj. dok impeler gura vodu onako k'o što treba nema jeda. Bojim se jedino situacije kakvu sam već imao u prošlosti, da mi je impeler crk'o u toku plovidbe, i kući sam se vratio sa značajno smanjenim protokom vode kroz sistem, i sa minimalnim gasom da se motor ne bi pregrejao. E tu i izduvni gasovi u kojima ima manje rashladne tečnosti iz motora, pretpostavljam da budu dosta topliji nego obično.
Brendirani mufleri su svi od reda napravljeni od plastike, najčešće ABS, to je sasvim dobro.
recimo: https://www.motomarine.it/catalog/dijel ... 45-50/4235

U situaciji kad nema hlađenja motora, postoji značajno veći rizik i stvar o kojoj bi trebalo da se brine, to je sam motor... ako si spreman da ploviš motorom bez hlađenja, manje se valjda štrecaš za auspuh.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Razni brodski delovi

Post od zankiki » Subota 04 Feb, 2023 10:22

Sad slučajno naleteh na ovu temu. Kod mene je mufler od nekog gvožda, mislim da ima 10kg...
Cenim da će trajati duže od broda :D

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Razni brodski delovi

Post od Terca » Ponedeljak 06 Feb, 2023 07:46

I kod mene je u originalu Apić sačinio jedan takav, i ne samo meni... dobro je to radilo...a onda je Skipperu propišao, pa Mađaru, sve nakon 30 godina akanja, pa sam to preventivno promenio lane, približio sam se njihovom godištu, a računam plastika teže rđa od gvožđa

Odgovori