Motorna ulja za brodske motore

Razmena iskustva članova oko sređivanja, farbanja, restauracija, dogradnji
George
Korisnikov avatar
Postovi: 620
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Motorna ulja za brodske motore

Post od George » Utorak 26 Okt, 2021 10:19

Eto, još će ispasti da je ono drugarevo ulje sa vašara premijum klasa za ove naše motore. A ja ga smatrao pomalo neodgovornim što sipa takvo ulje, kad ono... Nije onda ni čudo što mu je motor toliko prešao, i još uvek radi. :obscene-drinkingcheers: :lol:

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1633
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Motorna ulja za brodske motore

Post od Uros » Utorak 26 Okt, 2021 11:43

dell_mare napisao:
Utorak 26 Okt, 2021 08:25
Dosta su vam moderni ti motori. Za moj motor su bila preporučena mineralna na bazi ulja ulješure - vrste kita u vreme kada je proizveden, a kasnije SAE30 i 20w50.
Zar je i to postojalo :laughing-rolling:

#

Iz ovoga sto smo prodiskutovali, nisam nasao nijedan argument protiv upotrebe klasicnog motornog ulja u nasim brodskim dizel motorima. Mislim da je kljucna stvar uzeti ulje koje odgovara specifikaciji koja je preporucena, a na nekim uljima bas i pise da se koriste za dizel motore koji rade pod duzim i konstantnim opterecenjem, ili za gradjevinske masine, manje kamione itd...

Na Nisotecu pise nesto slicno:
"Preporučuje se za podmazivanje četvorotaktnih dizel motora teretnih vozila, vozila gradskog i međugradskog prevoza, rudarske i poljoprivredne mehanizacije i građevinskih mašina, koji rade u otežanim uslovima rada i pri velikim opterećenjima. Preporučuje se za podmazivanje novijih generacija motora sa EGR sistemom."

Druga bitna stvar je redovna zamena ulja, makar bilo i to vasarsko ulje na kilo :mrgreen:
Ako se redovno menja, ispada da moze sluziti decenijama kao sto je slucaj sa tim remorkerom. Uz malo redovnog odrzavanja, mozemo da se naplovimo ;)

#

Ovde sam nasao tekst o slicnoj temi samo sto se odnosi na vanbrodske motore, gde kazu da se ne preporucuje automobilsko ulje u vanbrodskim motorima iz vise razloga:
https://www.amsoil.com/newsstand/marine ... or-marine/
Inspektor za visinu kabine

Odgovori