Grocka - 1132,5km

Plovidbe, druženja, doživljaji sa vode
Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Grocka - 1132,5km

Post od Igor Narval » Sreda 24 Jul, 2019 19:26

Kako sam ovih dana na godišnjem odmoru i kako isti korsitim na i oko Dunava, posle nekoliko dana provedenih u dnevnim plovidbama, sticajem okolnosti, danas smo krenuli kolima put Grocke. Otišli do prodavnice Ikea. Vredi otići, ima svašta, ali se može potrošiti lepa suma novca. Ja gledao samo neke sitnice za čamac, supruga sitnice za kuću. Lep račun napravili.

Nakon toga, pravac Grocka i Dunav. Za početak iskoristili priliku da obidjemo restoran Vinogradi. Prilazni put je dobar, navigacija odradila svoj deo posla tako da smo brzo stigli do restorana. Sve u i oko restorana je za preporuku (mi probali specijaltet, slatke palačinke, izvrsne su) ali za ljude koji vole Dunav pogled na ovu reku sa terase restorana je nešto što se pamti. Lokacija koja se teško napušta.....
Dominira Gročanska ada čiji se gornji špic nalazi na 1.132,5 kilometru reke Dunav.

Slika

Slika

Slika

Posle odmora u restoranu nije nam bilo teško da se kolima spustimo do Dunava i da prošetamo po obali.
Ono što sam ja našao na sajtovima ukazuju da je plovidba rukavcem između Gročanske ade i desne obale moguća, ali uz oprez zbog mogućih panjeva izmedju gornjeg špica ade i obale. Da li ovi panjevi predstvalju opasnost za plovidbu, ili su opasnost samo prilikom sidrenja nisam uspeo da nađem na interentu, ali je za vreme mog boravka iz rukavca i sa privezišta isplovilo nekoliko brodića, pa čak i relativno većih. Ipak, čini se da ko se odluči za sidrenje najčešće ide put ade Goli Đoka i tu se sidri izmedju ove ade i leve obale.

Na obali smo prvo pošli od obilaska Marine Oasa, koja se nalazi nizvodno, slobodno govoreći oko sredine Gročanske ade. Nažalost, Oasa još uvek nema kapacitet za prihvat brodića i jahti. Restoran radi, ali nema privezišta. Prema informaciji koju smo dobili za sledeću godinu bi se moglo očekivati privezište koje bi moglo da prihvati veći broj brodića i jahti.
Uzvodno idući desnom obalom ka Beogradu, izmedju Gročanske ade i obale postoji privezište. U privezištu je predviđeno vezivanje za bove. Nisam ulazio da se raspitam da li imaju slobodnih vezova, da li bi mogli prolazniku obezbediti privez na neko vreme.
Kada se nastavi putem prema Beogradu na narednom skretanju desno put vodi ka šetalištu. Na obali postoji nekoliko objekata.

Mi smo svratili na „Sjaj“ . Prijatan ambijent, dobra usluga. Sa terase restorana se pruža lep pogled.

Slika

Slika

Nije mi promaklo da sa strane prema reci postoji deo predviđen za pristajanje brodića i jahti.
U razgovoru sam saznao da uz prethodni dogovor postoji mogućnost pristajanja brodom i boravka određeno vreme.

Meni se ovo učinilo veoma interesantnim, jer Grocka može da bude lepa destinacija, posebno za nas iz Beograda, za kratkotrajni nautički izlet. Mereno od ušča Save u Dunav to je nekih 40 –tak kilometara, što većina nas u nizvodnoj plovidni prelazi bez većih problemna za oko 4 sata. Uzvodno, opet ne bi trebalo da bude većih problema, da se preći za oko 6 sati.

Kako nisam ljubitelj spavanja na sidru, a opet ni ulazak u neku od obala nije uvek idealno rešenje, pristajanje uz bok restorana može da bude lepo rešenje. Uz dobar vez san je tada sigurniji, a boravak mnogo konforniji.

Obala je ovde relativno blizu puta Beograd – Smederevo. Na putu u pravcu Beograda je i NIS-ova pumpa u slučaju da je potrebno dopuniti gorivo, a tu su i prodavnice.

U svakom slučaju, mislim da su Grocka i njeni turistički i nautički kapaciteti destinacija koju vredi uneti u spisak onih koje mogu da budu interesantne za posetu.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Zveki » Sreda 24 Jul, 2019 19:52

Bravo Igore. Interesantna tema i korisne informacije. Cinjenica je da je ovaj nizak vodostaj Dunava malo otezao plovidbu svima nama koji planiramo da krenemo negde malo dalje na nekoliko dana.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Igor Narval » Sreda 24 Jul, 2019 20:37

Zveki, hvala ti. Nizak vodostaj i malo jači vetar prethodnih nekoliko dana čini mi se da su uticali na većinu nas "malih" brodara za odluku o plovidbi. Ja sam prethodna dva dana zaklon tražio u Malim vodama. Za sutra i prekosutra najavljuju lepo vreme i slab vetar, pa se nadam da će biti prilike za plovidbu. Nažalost, za vikend najavljuju promenljivo vreme. Kao da će veći problem praviti kiša (povremeni pljuskovi) nego jak vetar.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Uros » Sreda 24 Jul, 2019 21:02

Lepa reportaža, baš ste uživali! :handgestures-thumbupright:

Imao sam priliku da obiđem ta mesta vodom, ali ne svojim čamcem. Gročanske ade stvarno imaju šta da ponude, i dobru plažu i dobra mesta za pecanje. Jedini problem je što je tok Dunava tako pozicioniran da je na udaru i košave i gornjaka pa po mom mišljenju, treba biti obazriv.

Siguran sam da ću jednom prilikom obići taj potez i svojim Albinom ;)
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Igor Narval » Četvrtak 25 Jul, 2019 06:48

Uroše,

slažem se sa tobom oko vetrova, juče jeste bilo severozapoadnog vetra i osetio se i na reci.

Kako je privezište u Grockoj između Gorčanske ade i desne obale pretpostavljam da većina čamaca napušta vodu u jesenjem-zimskom periodu.

Iz iskustva onih koji su boravili na vodi na ovom potezu u letnjem periodu razumeo sam da je od vetra zaklonjenija leva obala, od ade Goli đoka ka levoj obali.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 874
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Mileta » Četvrtak 25 Jul, 2019 07:12

Lepa i korisna reportaža. Često idem u Grocku, a kako i ne bih. Tamo mi tazbina :D . Često sam sa šurakom i tastom izlazio čamcem na Dunav. Zaista ima lepih mesta. Početkom avgusta verovatno ću otići do dole Cranchi-jem, zadržaću se nekoliko dana. Za to vreme ću se potruditi da obidjem sva ta mesta, kao i Ivankovački rukavac. I mene najviše brinu mesta za vezivanje i noćenje. Ta ideja za vezivanje uz neki splav restoran uopšte nije loša. Možda odem kolima sad u nedelju da se raspitam i možda ugovorim mesto za vez da ne lutam kad odem sa čamcem.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Uros » Četvrtak 25 Jul, 2019 07:19

Ne znam da li se slažete, ali mislim da je restoran verovatno dobro rešenje, ali za mirno vreme.

Ipak bih, da sam ja u pitanju, za noćenje tražio zavetrinu, tj prirodnu zaštitu od vetra na nekima od ada. Ne poznajem taj teren dovoljno, ali sam siguran da bi nam na vodi svako rekao koja su mesta dobra za noćenje tamo.
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Zveki » Četvrtak 25 Jul, 2019 09:09

Slazem se....i ja vise volim za nocenje neko lepo ususkano mesto u nekom dunavcu ili uvali uz obalu. Od onoga sto sam video sigurno mesto za nocenje je marina u starom Slankamenu ali i tu bih verovatno posto nije daleko pre izabrao neko lepo mesto u Tisi okruzen prirodom.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Igor Narval » Četvrtak 25 Jul, 2019 20:00

Slažem se ja sa vama da sve ima svoje prednosti i mane. Iskreno, ja sam o vremenskim nepogodama na vodi više čitao i slušao, nego što sam, na sreću sam preživeo. Mene je nekoliko puta uhvatilo, u toku dana, nevreme. Tada sam bio na sidru, dovoljno daleko od obale. Dobro odabrana težina sidra, dovoljno lanaca i po potrebi mali gas, održali su Narvala na željenom mestu. Nisam imao većih problema.

Iskreno, ja se više bojim plitke vode i obale nego dublje vode. Možda grešim, ali plitka voda, blizu obale uz većih broj brodića na malom prostoru ne zvuči mi na najbolje u slučaju neke vremenske nepogode.

U svakom slučaju, da sada ne širim ovde, možemo otvoriti i posebnu temu o bezbednosti na vodi i iskustvima u vreme lošijeg vremena i jakog vetra, koji nam očigledno pravi najveće probleme.

Moj predlog je da mi lepo organizujemo jedno naše putovanje, bilo uzvodno, bilo nizvodno, pa da u dobrom društvu probamo i vezivanje uz obalu i vezivanje u marinama i restoranima. Ako ne ove, ono za iduću godinu na napravimo druženje.
Naravno, da poželimo lepo vreme i mirnu vodu, a da se spremimo i za drugu krajnost.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Grocka - 1132,5km

Post od Uros » Petak 26 Jul, 2019 06:40

Dobra ideja, podržavam :)
Šteta što nemamo neko lepo mesto na sredini između Karaburme i Zemuna pa da se nađemo i u nekoj vikend varijanti.
Inspektor za visinu kabine

Odgovori