Novi Sad - Segedin (Marissa)

Plovidbe, druženja, doživljaji sa vode
zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Novi Sad - Segedin (Marissa)

Post od zankiki » Sreda 21 Sep, 2022 14:15

Negde krajem avgusta smo krenuli gospođa i ja do Segedina... Za tu plovidbu sam odvojio 16 dana, a gaospođa nešto manje, ali o tome posle.

Prvi dan smo se spustili do Čortanovaca, tamo na sprudu napravili ručak, kada se u 10 minuta lepo vreme pretvorilo u pljusak.
Ništa zato, kišu je uvek dobro iskoristiti da se plovi, ako je to već bilo u planu.
Nastavljamo dalje to Titela, mislili smo tu negde boraviti, ali kod Titela gužva kao na Savi, čamci, skuteri, ma pobegli smo odatle dalje uzvodno.
Kada smo dovoljno zamakli, nalazimo lepo mirno mesto za kupanje i noćenje.

Sledeći dan nastavljamo do Aradca, žena mi je odande a njen brat ima vikendicu na Tisi pa uvek tamo svraćamo.
Kasnije nastavljamo do Babatova na ručak. Cene su prosečne, a hrana, po meni, i ispod proseka, uopšte nismo bili oduševljeni.
Mi inače slabo boravimo po naseljenim mestima, samo zbog klope i nabavke, a dane provodimo u divljni, što smo u većoj samoći to bolje.
Nastavljamo dalje uzvodno i malo pre brane nalazimo mirno mesto za spavanje.

Ujutru ustajem rano, zovem branu oko 8h, ali mi kažu da zbog radova ne prevode od 08-15h.
Ništa zato, ostajemo na istom mestu i ručamo, oko 15h prolazimo branu i nastavljamo dalje.
Prolazimo Novi Bečej, Bečej, Bačko Petrovo selo, i malo ispred mola noćimo.

Nastavak sledi...

Polazak
Slika


Spuštanje i odmor kod Krčedina
Slika


Prema Titelu
Slika


Titel veče
Slika



Prema Aradcu
Slika

Slika



Babatovo
Slika



Prema Bečeju
Slika



Prevodnica
Slika

Slika
Poslednja izmena od zankiki u Petak 30 Sep, 2022 06:04, izmenjeno 1 put ukupno.

Nevena
Korisnikov avatar
Postovi: 204
Pridružio se: Petak 06 Nov, 2020 12:19
Plovilo: brodić "Eon"
Dimenzije: 8x2,5m
Status: Offline

Re: Marissa

Post od Nevena » Četvrtak 22 Sep, 2022 06:57

E, ovo treba ispratiti.
Stepen detaljnosti je odličan, taman za nas koji nemamo iskustva sa samostalnim turama dužim od 4-5 dana.
:handgestures-thumbupright:

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Marissa

Post od zankiki » Četvrtak 22 Sep, 2022 07:52

Od Mola ujutru nastavljamo ka Senti.
Čuli smo se sa našim kolegom sa foruma George-om ranije, i dogovorili da se vidimo i upoznamo, kao i da ostavimo kod njega neke stvari koje su nam problem za prelazak granice (pre svega Tomos4 bez papira, kao i zalihe rakije za celo putovanje). Takođe nam je nabavio i 2 vesla, pošto smo saznali da to Mađari traže da se ima na brodu, mada iskreno ne znam šta bih sa njima radio na Marissi, ali ako mora...

Nalazimo se sa George-om, vezujemo se za Calypsa, prebacujemo stvari... On ima nekih obaveza kući, samo ćemo na brzinu par rakijica... Posle više rakijica, mnogo nautičarskih priča i par sati uspevamo da se raziđemo, ali se dogovorimo da se vidimo predveče malo dalje uzvodno, gde on ima i vikendicu.

Dan provodimo na plaži u Senti, lepo je uređeno, čisto, u blizini je IDEA pa obavljamo nabavku...

Predveče se nalazimo sa George-om malo uzvodno, mislim da se to u lokalu zove "kod stare čarde" ako nisam nešto pogrešno zapamtio... Obilazimo naselje, a onda nas George onako domaćinski vodi do njegove vikendice, gde uz pivo i pečenu ribu nastavljamo sa pričom do kasno u noć. Jasna je u nekom momentu shvatila gde to ide pa sam je otprati do broda na spavanje.

Plan je bio da se sledeće jutro krene rano, jer smo se za 9 ujutru najavili na carinu u Kanjiži.

Osvrnuću se u ovom momentu na sam prelazak granice, šta je sve potrebno / zabranjeno imati na brodu...
Mada, kao što ćete videti, sve to zavisi od slučaja do slučaja.

Neka standardna procedura bi išla ovako:

Carinska ispostava se nalazi u Kanjiži.
Sat i po pre dolaska u Kanjižu (a nije na odmet ni nekoliko sati ranije) zovete kapetaniju u Senti (062/889-66-22), da vas najavi na carinu u Kanjiži. Zbog malog broja brodova koji prolaze, oni pozovu carinika sa Horgoša da bude tu u dogovoreno vreme. Od papira treba da imate povidbenu dozvolu, pasoše, kao i neki formular u 6 primeraka (ovaj formular bi Uroš mogao negde da zakači da imamo).

Tu sve završavamo za 10-ak minuta, pitam carinika da li nas oni najavljuju kod Mađara, kaže ne, to radi kapetanija u Senti. Ok, nastavljamo sa plovidbom, zovem kapetaniju u Senti, gde mi kažu da naša carina treba da nas najavi kod Mađara, pošto oni čak nemaju ni opciju da zovu van zemlje.

Sreća, Terca mi je pred polazak dao broj njegovog poznanika sa veza, koji je nekoliko dana pre nas otišao gore, usput smo se i čuli pa mi je ostavio ranije broj u Mađarskoj na koji mogu da se najavim. Zovem taj broj, javlja mi se prijatna gospođa koja ne zna engleski, ali zna nekoliko reči srpskog, i objašnjava mi da ne zovem na taj broj, i daje mi drugi (koji nije u funkciji). Kasnije saznajem da je taj broj bio dobar, verovatno me gospođa nije razumela šta želim...

I tako, plovimo prema granici, nenajavljeni, ne znam šta da radim. Jedino mi pada na pamet da smaram George-a da zove taj broj na koji mi se već žena javila, pošto zna mađarski da joj on objasni. E sad, kako to ide, zove više puta, niko mu se ne javlja, od drugara koji vozi turiste dobija broj i od rečne policije, pa nas bar kod njih najavljuje, a oni obećavaju da će javiti u Segedin da stižemo.

Opšta gungula, bez razloga...

E sad, meni je taj Tercin drugar (Voja) iz Mađarske na viber pisao, da ih je prvo posle granice zaustavio gliser rečne (ili granične?) policije, pregledao brod tražeći migrante. Onda su im opet u Segedinu pretražili svaku rupu u brodu tražeći migrante, cigarete, alkohol... Pregledali opremu na brodu... Od opreme je neophodno da imate:

Pribor za prvu pomoć
Aparat za gašenje požara
Dva vesla
Prsluke za spasavanje (u broju članova posade)
Kotur što se baca ako neko upadne u vodu
Dva sidra
Benzin se sme nositi samo u metalnim fricovkama, ne u plastici
Signalizacija na brodu mora biti perfektna
Alkohol mora biti 0%, ima i duvanja
Određenu količinu konopaca (koju verujem da svi imamo)
Mađarska zastava na pramcu
Srpska zastava pozadi
itd...

E sad, kod nas je to izgledalo drugačije... Malo posle granice nailazimo na vojni gliser, kome mašemo i oni nama mašu... Verovatno iz razloga što nas je George najavio kod njih, nisu nas zaustavljali i prilazili. U Segedinu pristajemo na carinski ponton, ali nas izgleda ipak nisu najavili pa čekamo carinika jedno 20 minuta (čak smo se i kupali dok smo čekali). Dolazi carinik, pita da li imamo cigarete, da li smo pili. Kažemo ne, a on nama hvala i doviđenja, nije ni ulazio u brod. Posle svih priča koje smo slušali, ne možemo da verujemo. To je to, sad smo u Mađarskoj.

Malo sam bio opširan, ali ove informacije mogu nekom biti korisne. Ja sam do njih dolazio na stari način, u kafani, hteo sam sa Tercom zameniti pivo za informacije, ali sam na kraju dobio informacije a nisam platio pivo :mrgreen: Biće prilike...
Poslednja izmena od zankiki u Četvrtak 22 Sep, 2022 08:03, izmenjeno 1 put ukupno.

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Marissa

Post od zankiki » Četvrtak 22 Sep, 2022 08:02

Plovidba prema Senti
Slika


Plaža u Senti
Slika



Gostoprimstvo na vikendici
Slika



Plovidba prema Kanjiži, magla
Slika

Slika




Plovidba prema Segedinu
Slika

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Marissa

Post od Terca » Četvrtak 22 Sep, 2022 10:00

Pa služba bi mogla da napravi jednu ispovedaonicu, dok nisi pozaboravljao operativne detalje,... taman su se slegli utisci.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 875
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Marissa

Post od Mileta » Četvrtak 22 Sep, 2022 10:29

Eeee ovo smo čekali. Nikada nam neće biti dosadno da čitamo opise plovidbe, opise mesta kroz koja se plovi, pravila kojih treba da se pridržavamo, pristana uz koje je lako pristati a gde ne smemo nikada pristati. Zbog toga volimo nautiku i forum. Bravo Zorane lep i poučan opis plovidbe. Imaš ti toga još, rado ćemo ovde čitati.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Marissa

Post od Uros » Četvrtak 22 Sep, 2022 11:09

Čekamo nastavak! :clap:
Inspektor za visinu kabine

George
Korisnikov avatar
Postovi: 623
Pridružio se: Subota 13 Mar, 2021 07:13
Lokacija: Senta
Plovilo: Bombonass
Dimenzije: 9,6 x 2.6
Status: Offline

Re: Marissa

Post od George » Četvrtak 22 Sep, 2022 11:45

Eh, da je više ovakvih reportaža... Dolazi zima, i za mene nema lepše lektire od ovakvih "ispovesti". :D :clap:

nele
Korisnikov avatar
Postovi: 280
Pridružio se: Ponedeljak 30 Dec, 2019 11:03
Lokacija: Knicanin
Plovilo: Aquarius 320
Dimenzije: 9.6m x 2.45m
Status: Offline

Re: Marissa

Post od nele » Četvrtak 22 Sep, 2022 14:33

Kako ovo podize moral !😁
Pored spiska sta sve treba za prelaz granice, ne vidim da li je i pomocni motor obavezan ?!

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Marissa

Post od zankiki » Četvrtak 22 Sep, 2022 15:22

Koliko sam ja upućen, nije. Ali je bitno da imaš 2 vesla. Debilana :shock:

Odgovori