Bezbednost na plovilu

Neobavezna diskusija...
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Bezbednost na plovilu

Post od Uros » Sreda 27 Mar, 2024 08:34

zankiki napisao:
Sreda 27 Mar, 2024 08:08
Ako planiraš ikada ploviti tim brodom malo više, svakako će ti trebati rezervoar od barem 100 litara...
Da majstor izvari od prohroma nije ni naročito skupo, a rešio si sve probleme... Od rezervoara uvek ide odušak koji vodi van korita.
Naravno, ulivno crevo je takođe van broda na palubi, pa se ni ne sipa u brodu.

Imam prohromski rezervoar od 75L planiran za ugradnju, ali sam hteo da se obezbedim do tada da nesto ne daj boze ne plane :)
Inspektor za visinu kabine

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Bezbednost na plovilu

Post od zankiki » Sreda 27 Mar, 2024 10:19

Kapiram da ne bi smelo od te male rupice na rezervoaru...

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Bezbednost na plovilu

Post od Terca » Sreda 27 Mar, 2024 14:42

Uros napisao:
Utorak 26 Mar, 2024 14:47

Pored prsluka bih kao obavezan deo opreme dodao protivpožarni aparat.

Evo mog slučaja u kom nam je mnogo pomogao
Da budemo potpuno precizni, protivpožarni aparat je OBAVEZAN deo opreme na svakom čamcu koji ima motorni pogon, tako je utvrđeno propisima, nije to samo dobar savet.

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Bezbednost na plovilu

Post od dell_mare » Sreda 27 Mar, 2024 15:59

I tu onda ulazimo u priču o roku trajanja pp aparata. Ja imam tri komada na Holanđaninu iz vremena kad je proizveden..bi li to moglo šta da ugasi je jedna priča a je li po našim krvavim propisima je druga.

Terca
Korisnikov avatar
Postovi: 239
Pridružio se: Utorak 26 Okt, 2021 11:55
Plovilo: Terca
Dimenzije: 9.5m x 2.3m
Status: Offline

Re: Bezbednost na plovilu

Post od Terca » Sreda 27 Mar, 2024 16:13

Uros napisao:
Utorak 26 Mar, 2024 14:47
...
Kad smo kod vatre, imam nedoumice oko rezervoara za gorivo. Pošto trenutno koristim prenosivi rezervoar za VB motor koji na sebi ima odušak u vidu malog plastičnog šrafa, brine me to što imam druge uređaje koji na brodu koriste plin i plamen. Pre svega plinski frižider čiji je gorionik malo ispod poda od kokpita, a ispod tog poda na udaljenosti od 2.5m se nalazi i rezervoar za gorivo. Sve je to dobro provetreno, ali me brine da li će benzinske pare koje su teže od vazduha, stići do gorionika i u kojoj meri, tj da li je to opasno...?

Razmišljao sam da napravim dodatak koji ću zavrnuti na rezervoar umesto malog šrafa za odušak, povezati sa crevom tako da crevo sprovedem napolje i napravim eksterni odušak kao i na ugradnim rezervoarima. Ima li to smisla i ima li neko savet/iksustvo?

...
Ovo je ozbiljnije pitanje, tu ne bi trebalo da se improvizuje previše ni da se odokativno rešava, pokušajmo da sagledamo problem kroz pravlia gradnje čamaca.

Ako taj "prenosivi" rezervoar držiš u čamcu, u zatvorenom prostoru, onda za njega važe tehnička pravila kao za ugrađene benzinske rezervoare, a to je i tebi krajnji cilj kad budeš postavio veliki rezervoar koji imaš.

... to opet znači da od stambenih prostorija (tako se to zove na srpskom, a na engleskom je habitable space) gde ti se može nalaziti frižider ili šporet, prostor u kome je rezervoar mora biti odvojen gasonepropusnim pregradama, i to tako da "para iz rezervoara može da dođe do frižidera samo preko spoljašnjeg, otvorenog prostora (to je moja interpretacija)". Takođe prostor u kojem smeštam "prenosivi" rezervoar mora imati ventilacione otvore prema spoljašnjosti čamca, i to sa dve strane, od kojih je jedan dovod a drugi odvod vazduha, a usisi (vodovi vazduha) su im postavljeni u najdonji deo tog prostora (isparenja su teža od vazduha).
Ventilacija može biti realizovana kao prirodna i za nju su propisani gabariti otvora za ventilaciju, a može biti i prinudna, sa bilge blowerima, i onda je propisan protok vazduha takvog sistema.

Svi ti detalji se nalaze u Tehničkim pravilima za gradnju čamaca, pročitaš to lepo https://reg.pravno-informacioni-sistem. ... 882/1.html

a sadržaj u vezi sa ventilacijom bi trebalo da je istovetan onom u standardu SRPS EN ISO 11105:2012.

Ja bih tako razmišljao, ovo ti 100% neće pregledati niko zvanično, ali ti valjda ne treba ti brka iz kapetanije da te natera da vodiš računa o svojoj bezbednosti

zankiki
Korisnikov avatar
Postovi: 429
Pridružio se: Ponedeljak 12 Sep, 2022 12:42
Lokacija: Novi Sad
Plovilo: Pasaat 735
Dimenzije: 8,65 x 2,9
Status: Offline

Re: Bezbednost na plovilu

Post od zankiki » Četvrtak 28 Mar, 2024 07:10

dell_mare napisao:
Sreda 27 Mar, 2024 15:59
I tu onda ulazimo u priču o roku trajanja pp aparata. Ja imam tri komada na Holanđaninu iz vremena kad je proizveden..bi li to moglo šta da ugasi je jedna priča a je li po našim krvavim propisima je druga.
Skoro sam pričao sam čovekom iz firme koja radi održavanje i pregled tih aparata (dolaze nam u firmu jednom godišnje da pregledaju sve), kaže mi da nema veze koliko je star ako je ona kazaljka u zelenom - radiće. Baš sam i pitao zbog mog u brodu, da vidim da li ga treba proveriti ili nešto...

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Bezbednost na plovilu

Post od Uros » Četvrtak 28 Mar, 2024 11:16

Terca napisao:
Sreda 27 Mar, 2024 16:13

Ovo je ozbiljnije pitanje, tu ne bi trebalo da se improvizuje previše ni da se odokativno rešava, pokušajmo da sagledamo problem kroz pravlia gradnje čamaca.

Ako taj "prenosivi" rezervoar držiš u čamcu, u zatvorenom prostoru, onda za njega važe tehnička pravila kao za ugrađene benzinske rezervoare, a to je i tebi krajnji cilj kad budeš postavio veliki rezervoar koji imaš.
...
Odeljak gde sada stoji rezervoar je skoro pa otvoren, ali cini zajednicki prostor koji se nalazi ispod poda kokpita. Na jednom kraju poda je frizider, a na drugom 2.5m dalje je rezervoar. Zato me je brinulo da benzinska isprarenja ne stignu do plamicka jer su teza od vazduha pa ce zavrsiti dole. Sad kad razmislim, imao sam vrlo slicnu postavku frizidera na plin i rezervoara za gorivo na Albinu 25 :shock:
Nista se nije desilo pa verujem da su isparenja iz prenosivog rezervoara minimalna, ali ne vredi rizikovati...

Posto svakako treba da montiram ugradni rezervoar za koji moram imati eksterni odusak, dolazimo do zakljucka da je najsigurnije ugraditi odusak i povezati sa trenutnim rezervoarom, pa kad dodje ugradni samo prebaciti na njega.
Inspektor za visinu kabine

Bibi
Korisnikov avatar
Postovi: 44
Pridružio se: Utorak 11 Jul, 2023 10:37
Lokacija: Zemun
Plovilo: Triss Magnum Jedrilica
Dimenzije: 6x2.4
Status: Offline

Re: Bezbednost na plovilu

Post od Bibi » Petak 29 Mar, 2024 16:42

Posle ove priče odmah sam trknuo do Okova i kupio jednu bocu od 2kg. :laughing-rolling:
Imam na jedrilici neku staru od 1kg ali što kaže Zankiki, moram da proverim da li je u "zelenom". :think:

Odgovori