Led za Srpsku novu godinu 2017.

Zima ume da bude nezgodna...
dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od dell_mare » Sreda 15 Apr, 2020 07:33

Apokaliptične scene sa leve obale tokom ledostaja (zažora) u januaru 2017. godine. Tada su se otkačile dve barže kod šljunkare i počistile nekoliko improvizovanih pontona sa sve čamcima. Ni blizu one štete koja je načinjena na zemunskoj strani.


Slika Slika Slika

Slika Slika Slika

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1644
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Uros » Sreda 15 Apr, 2020 07:51

Strašna sila, nisam imao prilike da vidim levu obalu do sad...I na desnoj obali je bilo mnogo havarija, baš su mi ostale u sećanju debljine tih nagužvanih santi leda. Zbog toga ne razmišljam o ostavljanju plovila na otvorenom Dunavu preko zime, koliko god bila topla. Ako se ne varam, 2017. je bilo dovoljno što je dve nedelje uzastopno temperatura bila u dobrom minusu i Dunav je zaledio.
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Zveki » Sreda 15 Apr, 2020 12:29

Sve se te zime 2017 namestilo kako treba da Dunav zaledi. Nizak vodostaj i usporen tok, vise od 10 dana neprekidnog minusa sto kaze Uros i ono presudno tu noc je duvao ludacki severac, temperatura vazduha je pala na nekih -15C i ujutru je osvanuo led u sirokom pojasu levo i desno od obale.
Kako su se stvarali cepovi leda tako je i sredina toka zaledila.
Da bude interesantnije, to popodne pre te noci sam bio do camca da obidjem i proverim vezove. Tanka korica leda je bila samo uz obalu i po povrsini je bilo ali jako malo tankih komadica leda.
Nista nije narocito najavljivalo da ce vec sledece jutro camac biti okovan debelim ledom.

Mileta
Korisnikov avatar
Postovi: 875
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 11:20
Lokacija: Zemun
Plovilo: Polaris Glider
Dimenzije: 7m x 2.5m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Mileta » Sreda 15 Apr, 2020 14:37

Uh sećam se tog leda, ljudi su dolazili da gledaju to čudo prirode, pa i ja sa njima. Ima i slike sa santi leda. Baš sam neposredno dan dva pre pokretanja leda gledao čamce u Radeckom, sve stojalo kako treba, kad je to krenulo, dosta njih je zgužvano u onom ćošku do keja. Ti si Zveki na sreću dobro prošao, sem malog oštećenja sa strane. čini mi se da nije bilo neke štete.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Igor Narval » Sreda 15 Apr, 2020 15:04

Te slike su nam se svima urezale u sećanje.

Samo da čovek kaže da se nikada ne ponove.

Ako se dobro sećam za Božić te godine su vadili dizalicama čamce kod hotela Jugoslavije, da se spase što se spasti može.

Velika je šteta tada napravljena.

Imajući u vidu da imam ponudu da brod za stalno vežem na Savi, između 4 i 8 kilometra moje pitanje je da li je nešto slično moguće i na Savi.

Koliko ja znam Sava je toplija, imajući u vidu i termoelektranu u Obrenovcu, pa ne bi trebalo da se nešto ovako može desiti na Savi.

Vlajko, da li se ti sećaš, kakva je bila situacija na Savi tog januara

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 643
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Zveki » Sreda 15 Apr, 2020 16:47

Evo par slika sa radeckog kada je Dunav zaledio sto samo po sebi i nije nesto strasno.
Problem je nastao kada je doslo do ledohoda.
Sto kaze Mileta, mi na Radeckom, zbog prirodne uvale koja ipak dosta stiti, smo relativno dobro prosli, dve tri iskrivljene siklje, jedna nestala i po koje povrsinsko ostecenje na kabinasima koji su bili pretumbani i sabijeni u cosak.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

vlajko45
Korisnikov avatar
Postovi: 195
Pridružio se: Utorak 03 Dec, 2019 18:50
Lokacija: Reka Sava L.O. KM 18
Plovilo: Danubius 800 Klasik
Dimenzije: 8m x 2.8m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od vlajko45 » Sreda 15 Apr, 2020 17:17

Igor Narval napisao:
Sreda 15 Apr, 2020 15:04
Vlajko, da li se ti sećaš, kakva je bila situacija na Savi tog januara
U pravu si Igore, Sava je manje izložena ledu ali zna da ga bude kao i 2012. godine što se vidi na slikama mog splava. čamca i reke.

Slika

Slika

Slika

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Igor Narval » Sreda 15 Apr, 2020 17:34

Vlajko,

hvala ti na slikama, ne bih se setio da je skoro bilo ovakvog leda na Savi

Ni ovo ne izgleda ni malo naivno.... Nadam se da nisi imao štete.

Ja razmišljam da mi Crna maca bude matična marina, pa sam zato pitao. Druga opcija je marina ispod novog mosta na Adi, ali ne u rukavcu, nego baš u toku reke, leva obala, preko puta rečne policije

Naravno postoji mogućnost sklanjanja broda tokom zime, to čak i preporučuju vlasnici svih marina, ali opet to podiže troškove, jer se moraju plaćati dva mesta.

dell_mare
Korisnikov avatar
Postovi: 466
Pridružio se: Sreda 25 Mar, 2020 11:42
Lokacija: Dorćol - Stara Centrala
Plovilo: Ten Broeke 780AK
Dimenzije: 8m x 2.6m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od dell_mare » Sreda 15 Apr, 2020 18:35

Jezivo izgledaju ovi prizori i sa Save a pogotovu s Dunava. Šta li čovek sebi kaže kad vidi svoj čamac ovako na gomili? Rešenje je da se izgradi i jedna TE kraj Dunava uzvodno od Beograda. :lol: A možda i neće trebati ako se nastavi otopljavanje klimata
Poslednja izmena od dell_mare u Sreda 15 Apr, 2020 18:39, izmenjeno 2 puta ukupno.

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Led za Srpsku novu godinu 2017.

Post od Igor Narval » Sreda 15 Apr, 2020 18:39

dell_mare napisao:
Sreda 15 Apr, 2020 18:35
Jezivo izgledaju ovi prizori i sa Slave a pogotovu s Dunava. Rešenje je da se izgradi i jedna TE kraj Dunava uzvodno od Beograda. :lol:

:handgestures-thumbupright:

Odlican predlog,

Dunav bi bio topliji taman koliko treba da ne pravi ovakve probleme beogradskim marinama

Odgovori