Nevreme na Dunavu

Iskustva, upozorenja...
Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Sreda 10 Jul, 2019 20:37

Da se prisetimo 2017-e godine...

Grocka


Zemun


#

2019-a je po mom misljenju jos gora od te godine, samo sto jos uvek nemam nijedan snimak. Imali smo vec minimum 4 salauke, a tek je pocetak jula.. :doh:
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu - vremenska prognoza

Post od Igor Narval » Četvrtak 25 Jul, 2019 20:50

Da se nadovežem na ovu reportažu i da otvorim razgovor na temu vremenskih prognoza koje pratimo kada smo na vodi, odnosno kada se spremamo na vodu. Ako treba, možemo ovo "prebaciti" i u neku drugu temu.

U svakom slučaju, ja sam tokom vremena pratio razne vremenske prognoze, a izdvojile su mi se prognoze:
1) Norveškog metorološkog instituta , za Beograd je na adresi
https://www.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Belgrade/
2) Weather channel, za Beograd na adresi
https://weather.com/weather/today/l/SRXX0005:1:SR

Ono što meni odgovora kod ovih prognoza jeste da su iste dostupne i za mobilne telefone.
Nakon instaliranja aplikacije na telefon, "prate" lokaciju telefona i daju odgovarajuću prognozu.

Kratkoročna prognoza, ona za današnji dan i dan-dva unapred imaju i detaljnu prognozu po satima (vreme, pritisak, temperatura, relativna vlažnost vazduha, snagu i pravac vetar...)

Oba izvora imaju i dugoročnu prognozu.

Moje iskustvo je da su obe vrlo dobre u prognozama, tako da je česta situacija da u isti sat predvide promenu vremenu i trajanje lošeg vremena. Takodje, jako malo greše oko prognoze u delu očekivane snage i pravca duvanja vetra, što je nama nautičarima posebno važno.

Od domaćih izvora vremenskih prognoza ja se oslanjam i na prognoze i upozorenja koje izdaje Hidrometeorološki zavod Srbije. Nažalost, često nemaju upozorenja po satima, ponekad upozorenje pokrije malo širi vremenski period. U svakom HMZS daje dobre prognoze.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Petak 26 Jul, 2019 06:56

Prognoza "The Weather Channel" se i meni prilično dobro pokazala, koristim je nekoliko godina. Ipak, koristim još par aplikacija kao što su "Vreme XL" i "Windy", pa verujem uvek onoj koja pokaže gore vreme... :lol:

Možda nije loša ideja da otvorimo temu vezanu za aplikacije, jer neke stvarno znaju biti od velike pomoći na vodi.
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Igor Narval » Petak 26 Jul, 2019 17:41

Pogledaći i ove koje ti kažeš. Ako budeš uprilici pogledja i "norvešku", meni se pokazala kao veoma pouzdana.

U svakom slučaju slažem se sa tobom, opreznost je majka mudrosti, pa uvek treba uzeti u obzir najlošiju prognozu.

Zoran T
Korisnikov avatar
Postovi: 24
Pridružio se: Nedelja 06 Okt, 2019 18:14
Plovilo:
Dimenzije:
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Zoran T » Ponedeljak 07 Okt, 2019 08:51

Ja koristim "norvesku"...odlicna je danas za sutra i dnevno na sat...opcija na duze je ipak nesto promenljiva...

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Ponedeljak 07 Okt, 2019 09:37

Baš ću obratiti pažnju i na tu prognozu ovih dana, da uporedim sa ovima koje koristim :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Zveki » Ponedeljak 07 Okt, 2019 12:59

Proveri samo informacije po pitanju vetra....koliko sam video kod kolege koji koristi tu prognozu za planinsko pesacenje brzina vetra im nije nesto bitna stavka ali ovo drugo je dosta precizno.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Ponedeljak 07 Okt, 2019 13:04

Meni opet najbitnija brzina vetra, ovo drugo mi nije mnogo bitno :lol:
Vazi, provericu :handgestures-thumbupright:
Inspektor za visinu kabine

vlajko45
Korisnikov avatar
Postovi: 168
Pridružio se: Utorak 03 Dec, 2019 18:50
Lokacija: Reka Sava L.O. KM 18
Plovilo: Danubius 800 Klasik
Dimenzije: 8m x 2.8m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od vlajko45 » Sreda 04 Dec, 2019 15:19

Dopunio bih naslov sa 'i na Savi' :D

Prva Salauka me je zadesila na Savi pre više od 20 godina... Lep letnji dan, usidren u visini šljunkare u Bloku 45 na sred Save...
Prvi znaci nevremena bili su vreo vetar sa sitnim peskom, pa ptice koje panično lete nizvodno. Pogledah uzvodno kad crni front polako zaklanja Ostružnički most i nadire ka nama.
Dok smo podigli sidro i pokrenuli čamac, talasi već veliki. Okrenusmo na jedvide jade nizvodno a talasi k'o kuća. Imao sam utisak da će voda da prebaci krmu kada upadneš u rupu između dva talasa...
Nije puno prošlo, dokopasmo se donjeg špica Međice i polako njim zaklonjeni okrenusmo čamac uzvodno. Mic po mic, stigosmo do gornjeg špica Međice, Salauka polako jenjava i mi bezbedno prilazimo vezu...

Druga Salauka me strefila pre desetak godina na Dunavu pri povratku sa Malih voda, kod Pančevca barže lete levo-desno a talasi na Dorćolskom keju prete da se preliju na stazu.
Kod 25. Maja k'o u kazanu, nije bilo šanse da uđemo u Savu. Kad talas pukne u pramac, prebaci vodu preko celog čamca koja je ulazila u kabinu pored zatvorenih prozora (nemam keder na okvirima gde naležu prozori :shock:).
Polako držeći se banatske strane doplovismo u visinu Gardoša, pa polako po dijagonali pored hotela Jugoslavije i Konjskog ostrva zamakosmo u Savu a tamo skoro da nema talasa.

Veoma neprijatno iskustvo, ukoliko te zadesi Salauka na vodi, beži u zaklon na obali. Ako to nije rešenje, pramcem u vetar i talas i sačekaj da prođe...

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Zveki » Sreda 04 Dec, 2019 16:07

Iako vecina kaze da nevreme treba docekati na vodi po mogucnosti sa pramcem uz vetar i ukoso na talase, ja sam isto za varijantu da kad god je moguce treba naci zaklon u obali, dobro se uvezati i ostaviti pramac slobodan da camac moze da radi na talasima.
Tako bar imas mogucnost da ako je potrebno za ne daj Boze mozes izaci na obalu i sacuvati sebe i posadu od potapanja ili prevrtanja a camac ce bar ostati u relativno plitkoj vodi.
Ako nema drugog nego ostati i ploviti onda se pomoliti da motor nece otkazati, ostati kolko mozes smiren i obavezno presvuci gace kada salauka prodje.

Odgovori