Nevreme na Dunavu

Iskustva, upozorenja...
Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Igor Narval » Nedelja 08 Dec, 2019 20:10

Zveki,

Samo na kratko je danas bio dan povoljan za plovidbu.

Dobar deo prepodneva je bio pod maglom na Dunavu. Mi krenuli sa Zvezdare okupane suncem, došli na reku, kad tamo ozbiljna magla. Malo promenili plan, ali nismo odustali od plovidbe, neka dva sata proveli na vodi

Slika

Slika

Oko podneva sa magla koliko toliko razišla, ali je potom krenuo vetar.

Medjutim, što kažeš da svaki dan do proleća bude ovakav ili sličan pa da se ne žalimo :clap:

Vlajko, dobar ti je savet za maglu.... Ova nova tehnika je malo bacila u drugi plan mnoge stare dobre savete. Ovaj tvoj je baš jedan od takvih

Ako ne grešim, Uroš je skrenuo pažnju na OpenCPN, odličan, besplatan, navigacioni program koji radi na većini modernih telefona. Ucrtan plovni put, kilometri reke, vidi se smer kretanja, brzina.... sve u svemu, iz iskustva za svaku preporuku

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Zveki » Nedelja 08 Dec, 2019 20:45

Nije toliko opasno ako se vrtis u krug po magli...postoje nacini kako se docepati obale, jedne ili druge nebitno.

Prava opasnost za plovidbu po magli predstavljaju brodovi, njima magla ne smeta imaju zacrtan kurs i plove po njemu.

Mi ih ne cujemo a kada ih vidimo u magli tada je vec kasno za reagovanje.

Kao klinac ne mali broj puta sam sa ocem po magli isao na pecanje. Bilo je situacija i da se okrenemo i da umesto u Vojne baste ploveci ugledamo spic Lida. Medjutim tada je postojala minimalna opasnost od susreta sa nekim brodom jer je jako mali broj njih imao uredjaje za upravljanje po magli.
Znalo se da kada je magla gusta obustavlja se i plovidba Dunavom.
Sada su stvari drugacije tako da je najpametnije i reci "sta cu kog djavola po magli na vodi"

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Igor Narval » Nedelja 08 Dec, 2019 21:00

Zveki,

malo ko će od nas ići svesno po ozbiljnoj magli na vodu. Pa evo, ni ti ni ja danas nismo izašli kako smo planirali, ti si ostao na vezu jer ti je bilo kasno, ja izašao tek kada sam bio siguran da smem da okrenem krug do Pančevačkog mosta.

Medjutim, moguća je i promena vremana, da se nadješ u magli iako nisi planirao.

Tada je bitno da čovek zna šta da radi i kako sebi može pomoći.

Tada OpenCPN ili slični softveri mogu pomoći.

Ja redovno slušam i radio stanicu, pa čujem brodove koji prijavljuju svoju poziciju, ali ima i brodova koji se ne jave ili ih moja stanice ne registruje.

U svakom slučaju, magla i nevreme, kakva razlika i jedno i drugo može da bude opasno, ali ne bi trebalo nas dovedu do toga da ne plovimo. Opreznost majka mudrosti.

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Zveki » Ponedeljak 09 Dec, 2019 10:47

Slazem se, uz OpenCPN koji je dobar za maglu ali ne i da se vidi da li neki brod dolazi u susret dobra je kombinacija i radio stanica ko je ima.
Ko je nema, a mora da predje Dunav, pre presecanja plovnog puta ugasiti motor, izaci iz kabine i dobro oslusnuti da li se cuje u blizini rad brodskih motora. Potom u sto kracoj liniji preci plovni put. Ni ovo nije zagarantovana sigurnost i zato treba biti krajnje oprezan.

P.S. Mogao bi Uros par ovih postova vezanih za maglu da prebaci u temu "Nevreme na Dunavu" koja je prikladnija za ovo.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Ponedeljak 09 Dec, 2019 12:08

U pravu si Zveki, prebačeno :handgestures-thumbupright:

Magla stvarno može da spada u vremensku "nepogodu", kad je plovidba u pitanju. Bez radara, ili bar AIS-a, mislim da ne bi trebalo iskušavati sudbinu ni u jednom slučaju ;)
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Igor Narval » Ponedeljak 09 Dec, 2019 15:13

Uroše,
možda grešim, ali bojim se da je cena AIS-a takva da je to uredjaj o kojem većina nas može samo da sanja. S druge strane, ni radar nije jeftin, a vidi samo "do prve krivine". Takodje, koliko ja znam ni upotreba radara nije jednostavna, treba znati prepoznati šta ti radar pokazuje. Sve u sve mu bojim se da za nas "male nauticare" nema sreće ni od AIS ni od radara. Moramo se snalaziti na drugi nacčin.
Sto reče Zveki, ako nas magla uhvati na vodi, oslušni zvukove sa reke, slušaj radio stanicu ako imaš istu i pa "pali" preko kada oceniš da je bezbedno.
Poslednja izmena od Igor Narval u Ponedeljak 09 Dec, 2019 17:21, izmenjeno 1 put ukupno.

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Ponedeljak 09 Dec, 2019 15:32

Tačno je, ali ima tu nešto što možda niste znali. AIS može da se napravi za simboličnu cifru, jer postoji mogućnost programiranja običnog DVB-T uređaja da koristi AIS signal i prikazuje ga na OpenCPN mapi. Uz malo podešavanja koje može da se nađe na netu, za 10ak dolara koliko košta taj usb stick, i malo truda, može da se napravi AIS prijemnik. Jedina mana je što, koliko ja znam, to sve mora da se radi na laptopu, a potreban je i gps prijemnik. Možda je ovo materijal za drugu temu, ali bih ovo voleo da probam :)
Znam nekoliko ljudi koji to uspešno koriste.
Inspektor za visinu kabine

Igor Narval
Korisnikov avatar
Postovi: 348
Pridružio se: Sreda 17 Jul, 2019 18:38
Plovilo: Narval 820
Dimenzije: 8.2m x 2.45m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Igor Narval » Ponedeljak 09 Dec, 2019 15:51

Tu sam te čekao😀

Znao sam ja da ti imaš nekog "keca u rukavu". Predlog, prebaci ovo u drugu temu pa da čujemo više detalja :?

Uros
Korisnikov avatar
Postovi: 1612
Pridružio se: Utorak 04 Jun, 2019 20:53
Lokacija: Zemun
Plovilo: Riviera
Dimenzije: 8.7m x 2.8m
Status: Offline
Kontakt:

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Uros » Sreda 26 Feb, 2020 15:00

Au koliki talasi, ovo jos nisam video :shock:

#

Zbog posledica nevremena, vanredna situacija u Donjem Milanovcu

https://www.danas.rs/drustvo/zbog-posle ... 2g_H4fSD_w
Inspektor za visinu kabine

Zveki
Korisnikov avatar
Postovi: 641
Pridružio se: Nedelja 14 Jul, 2019 18:39
Lokacija: Zemun
Plovilo: Alibi
Dimenzije: 7.3m x 2.2m
Status: Offline

Re: Nevreme na Dunavu

Post od Zveki » Sreda 26 Feb, 2020 18:29

Strasno....ne mogu da ocenim sta je ono zeleno sto se povremeno pojavi....neki camac.

I ono dalje na vodi su verovatno neki usidreni camci.

Odgovori